Dlaczego od 1993 roku pracuję jako doradca, trener i coach w obszarze rozwoju i doskonalenia organizacji, głównie biznesowych?
Ponieważ najważniejsze jest dla mnie przywracanie równowagi między człowiekiem a jego miejscem pracy, tak aby potencjał ludzi został lepiej wykorzystany a obie strony odniosły trwały sukces bez skazywania kolejnych pokoleń na walkę o przetrwanie.
Efektem przywrócenia równowagi jest wyższa rentowność zaangażowanego przez przedsiębiorców kapitału, większa satysfakcja ludzi z każdego dnia pracy oraz innowacyjne rozwiązania, które zwiększają szanse na powstrzymanie katastrofy klimatycznej.
Moje słowa kluczowe to:
Pracownik - dla większości ludzi ta rola to codzienność, pracujemy aby zarobić na życie.
Klient – każdy z nas nim jest, a jednak niewielu pracowników opanowało umiejętność obsługi klienta i zaspokojenia jego rosnących nieustannie oczekiwań, sztuka obsługi klienta to potencjał przewagi konkurencyjnej każdej organizacji XXI wieku.
Jakość – jest zawsze obecna w wymiarze zawodowymi i prywatnym, warunkuje zadowolenie odbiorcy i to od każdego z nas zależy jej poziom – od momentu gdy zaczynamy zwracać na nią uwagę, wzrasta. Jednak wciąż wielu ludzi uważa, że powinni się nią zajmować jedynie audytorzy i kontrolerzy jakości przy linii produkcyjnej.
Zmiana - uczestniczyłam w trakcie swojego życia zawodowego w kilku fundamentalnych zmianach na rynku pracy i widzę zmianę podobnie jak surfer - falę, dostrzegam szanse i zagrożenia jakie ze sobą niesie i wiem jak z nią płynąć.
Rozwój potencjału ludzkiego - większość z ludzi oczekuje od życia zawodowego swojego rozwoju, najczęściej nie zadając sobie pytania na co on się ma w praktyce przełożyć i oddając za niego odpowiedzialność przełożonym, co często prowadzi do syndromu wypalenia zawodowego.
Równowaga - utraciliśmy ją w wymiarze całego ekosystemu stosunkowo niedawno, ale już odczuwamy negatywne skutki jej braku.
Zrównoważony rozwój – to, warunkujące odzyskanie równowagi a zdefiniowane w XVII wieku w obszarze leśnictwa pojęcie, zostało na przestrzeni ostatnich kilkunastu zużyte i nie niesie już najczęściej żadnego znaczenia poza wizerunkowym. Równocześnie, odnosi się do tego, co dla każdego gatunku powinno być najważniejsze – przetrwania. Zrównoważony rozwój oznacza takie gospodarowanie dostępnymi zasobami, aby przyszłe pokolenia mogły zaspokajać swoje potrzeby w tym samym stopniu co obecne. Od 1987 roku żyjemy na koszt naszych dzieci i wnuków, Dzień Długu Ekologicznego w każdym kolejnym roku wypada wcześniej, w 2019 roku był to koniec lipca, w 2020 – na skutek pandemii – koniec sierpnia.
Przekształcenie systemu – zmiana charakteru relacji między ludźmi w firmie jest kluczowym czynnikiem, warunkującym przejście z tradycyjnego, hierarchicznego modelu organizacji i zarządzania do formuły odpowiadającej obecnym wyzwaniom – partnerstwa. Partnerstwo w zarządzaniu umożliwia pełne wykorzystanie dostępnego kapitału, szybkość i elastyczność działania w gwałtownie zmieniającym się środowisku globalnego rynku, złożonych łańcuchów dostaw, gwałtownego rozwoju technologii i coraz krótszego życia produktu.
Moją misją jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa ludzi poprzez przygotowanie człowieka aktywnego zawodowo do satysfakcjonującego i niezależnego funkcjonowania w partnerskich relacjach z organizacjami współtworzonymi przez niego w warunkach rynku globalnego oraz wspieranie przekształcania firm i organizacji, które chcą działać w oparciu o zasady praktyki podejścia systemowego, co przyczynia się do zwiększenia ich konkurencyjności, rentowności i zrównoważonego rozwoju globalnej gospodarki.
Wykonuję zawód doradcy, trenera i coacha w obszarze zarządzania i rozwoju organizacji (Organization Development), która jest nauką, praktyką i sztuką łączenia celów i motywacji jednostki oraz organizacji na poziomie tworzenia strategii i zarządzania. Działam również jako HR Business Partner. Praktykuję podejście systemowe opierając się na teorii uczącej się organizacji, sformułowanej w 1990 roku przez Petera Senge oraz Williama Edwardsa Deminga, twórcy koncepcji zarządzania jakością, MIT, USA.
Współpracuję z kadrą zarządzającą firm i organizacji przy formułowaniu strategii rozwoju organizacji i wyłanianiu liderów, których następnie wspieram procesie przekształcania kultury organizacyjnej z hierarchicznej na partnerską. Specjalizuję się w doskonaleniu komunikacji z klientem wewnętrznym i zewnętrznym, opracowuję i prowadzę programy szkoleniowe o charakterze on the job training dla liderów i menedżerów w zakresie budowania samoorganizujących się zespołów, nieustannego doskonalenia, zarządzania projektami i zarządzania procesowego. Stosuję podejście interdyscyplinarne i holistyczne.
Moja ścieżka zawodowa:
W latach 1993 – 2001 prowadziłam wraz z partnerem spółkę NetLink Consulting, Management&Human Resources, jedną z pierwszych w Krakowie i Małopolsce firm świadczących usługi w zakresie organizacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Prowadziłam projekty nastawione na wdrażanie zasad wolnorynkowych w firmach i organizacjach działających poprzednio w systemie gospodarki centralnie planowanej a wykupionych przez zagraniczny kapitał, oraz w nowopowstałych przedsiębiorstwach. Projektowałam i wdrażałam zmianę w zakresie wymaganych kompetencji, postaw, etyki pracy, edukacji społecznej i upowszechniania efektów implementowanych z Zachodu strategii zarządzania. Zajmowałam się audytem aktualnej kultury organizacyjnej, relacji między poszczególnymi działami, zaprojektowaniem i wdrożeniem modeli odpowiadających bieżącym potrzebom rynku. W połowie lat dziewięćdziesiątych opracowałam Produkt Personalny™, systemowy model relacji między przełożonym a podwładnym, który – poprzez definiowanie szefa jako klienta - wspomagał wdrażanie kultury wolnorynkowej i definiował nową jakościowo kompetencję obsługi klienta. W 1994 roku wprowadziłam do Krakowa austriacki Management Club, i pozyskałam dla jego działalności ponad 150 profesjonalistów zarządzania, z którymi przekształciłam go później w prowadzone przeze mnie stowarzyszenie Krakowski Klub Zarządzania. Reguła cotygodniowych spotkań z Gościem Wieczoru służyła stymulowaniu świadomości zawodowej kadry zarządzającej. W tym samym roku wydałam książkę ‘Jak być myszą i sokołem, czyli o zarządzaniu inaczej’, która miała popularyzować podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania. W 1996 roku wprowadziłam na polski rynek konsultingowo-szkoleniowy amerykańskie narzędzie do zarządzania zmianą, Rozpoznanie Afirmatywne (Appreciative Inquiry). W roku 1997 wprowadziłam na rynek polski brytyjskie narzędzie służące do zmiany kultury organizacji, innowacyjny trening symulacyjny TRANSFORM™. W okresie 1993 – 2001 przeszkoliłam ponad 4 tys. pracowników firm i organizacji, w tym 1,5 tys. pracowników energetyki polskiej przygotowałam do przyjęcia nowego, zwiększającego uprawnienia odbiorców – konsumentów, prawa energetycznego.
W 2005 roku założyłam własną firmę, New Learning Concept, System Dynamics in Management & Organization i do 2014 roku angażowałam się w projekty wynikające z kolejnego etapu transformacji polskich i międzynarodowych (a działających na polskim rynku) firm i organizacji, które stanęły przed wyzwaniami takimi jak: przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, globalizacja, przystąpienie Chin do WTO, gwałtowny rozwój technologii informatycznych i informacyjnych, powstanie nowego sektora usług – outsourcingu, łańcuchów dostaw oraz zjawiska marketingu 3.0. Nowa sytuacja wymagała ze strony pracowników i pracodawców kolejnego wysiłku dokonania zmiany modeli mentalnych i przejścia z myślenia tradycyjnego do systemowego.
W odpowiedzi na potrzeby rynku, w 2006 opracowałam i uruchomiłam program studiów podyplomowych podnoszących kompetencje młodych ludzi na międzynarodowym rynku pracy (Professional Development in International Business), realizowanych w języku angielskim przez cztery kolejne edycje w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera w Krakowie. W latach 2005 – 2009 prowadziłam również zajęcia na kierunku ‘Coaching w Biznesie’ w WSE w Krakowie oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W roku 2008 uczestniczyłam w realizowanym przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie projekcie ‘Nadal Potrzebni – Lepsze Kwalifikacje w Miejscu Pracy”, a w latach 2009 – 2011 prowadziłam na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w języku angielskim autorskie, opracowane zgodnie z założeniami podejścia systemowego, seminaria z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu i technik myślenia kreatywnego. W latach 2007 – 2009, jako Associate Director w South Poland Business Link Sp. z o.o. uczestniczyłam, między innymi, w wypracowaniu koncepcji oraz uruchomieniu stowarzyszenia ASPIRE zrzeszającego działające na rynku Małopolski międzynarodowe firmy z nowego sektora usług Global Business Services i zatrudniające wówczas 12 tys. a obecnie prawie 100 tys. osób. W latach 2010 – 2012 pracowałam dla Stowarzyszenia Wiosna, przygotowując Zespół do przyjęcia roli równorzędnego partnera w relacjach z organizacjami o charakterze biznesowym i stymulując przyjęcie praktyki podejścia systemowego w zespole projektu Szlachetnej Paczki. W latach 2011 – 2013 współpracowałam przy przeprowadzeniu audytu kultury organizacyjnej Straży Miejskiej Miasta Krakowa i przygotowaniu modelu kultury organizacyjnej o charakterze partnerskim.
Od 2013 roku pracuję wyłącznie z klientami, którzy pragną rozwijać kompetencje w obszarze budowania projektów opartych o zasady zrównoważonego rozwoju oraz podejście systemowe. W latach 2014 - 2016 współtworzyłam projekt a następnie firmę MostFood Sp. z o.o., dostarczającą ekologiczne i certyfikowane warzywa i owoce bezpośrednio od rolników indywidualnych do domów klientów, której działalnością kierowałam jako prezes zarządu do momentu jej sprzedaży. Od 2016 roku współpracuję z polską firmą produkcyjną jako doradca w zakresie rozwoju organizacji i HR Business Partner, wdrażając model partnerstwa w zarządzaniu jako jeden z jeden z fundamentów stabilnego rozwoju w obliczu coraz większych wyzwań.
Do grona moich klientów, poza wymienionymi powyżej, należą firmy, organizacje jak również osoby prywatne, które rozpoczynają ze mną współpracę aby w większym stopniu wykorzystać swój zawodowy potencjał.
Tworzę jakość i szukam jej w tym co mnie otacza.
Obserwuję kompozycje, widzę potencjał w trudnościach i szukam balansu pomiędzy minimalizmem a maksymalizmem. Wykorzystuję perspektywy systems thinking w połączeniu z design thinking, co daje mi unikalną możliwość patrzenia na zagadnienia projektowe zarówno zaczynając od kontekstu i przechodząc do konkretu jak i widząc najpierw problem projektowy a potem dokładając szerszą perspektywę.
Dobry design jest sztuką, ale uważam że to właśnie on konstruuje sprzyjający i wspierający nas świat.
Moją największą pasją jest rozwój.
To dla mnie przekształcanie swojego sposobu myślenia tak, aby mnie wspierał, zamiast osłabiać. To także rozwój zdolności komunikacyjnych, żeby współtworzyć relacje oparte na wolności i autentyczności. To zdobywanie jak najszerszej wiedzy, żeby rozumieć wieloaspektowo procesy, które mnie otaczają i dzielić się własną perspektywą na nie.
Wspieram rozwój innych ludzi - członków zespołu, klientów, dostawców. Wykorzystuję do tego wszystko, co do tej pory nazbierałam do swojego plecaka: wiedzę psychologiczną, umiejętność efektywnej komunikacji w obszarze treści i rozwiązań wizualnych, twórczość artystyczną, która jest dla mnie inspiracją i rozwija moją kreatywność. Robię to, co kocham robić - uczę partnerstwa, ponieważ z doświadczenia wiem, jak wyjątkową jakość wprowadza ono do każdej dziedziny życia - zarówno człowieka jak i organizacji.